DOMOWY KOŚCIÓŁ

Założyciel, charyzmat  Domowego Kościoła

image002Domowy Kościół – gałąź rodzinną Ruchu Światło Życie założył ks. Franciszek Blachnicki. Początek wspólnoty sięga 1973 r. Jest to Ruch małżeńsko-rodzinny. W swych celach, duchowości, programie i metodach łączy w sobie charyzmaty dwóch ruchów:
polskiego Ruchu posoborowej odnowy – Ruchu Światło-Życie, oraz międzynarodowego Ruchu małżeńskiego Equipes Notre Dame (Wspólnoty Matki Najświętszej).

Cele ruchu

Wspólnota w swoich założeniach pragnie pomóc małżonkom w wytworzeniu wspólnoty i komunii między nimi. Chce pomóc im dojrzewać do głębokiej jedności duchowej, do pogłębienia ich miłości, tak, aby pomagając sobie, razem dążyli do pogłębienia ich więzi z Bogiem. Wówczas to zjednoczenie między sobą i z Bogiem najlepiej uzdolni ich do pracy wychowawczej, do wytworzenia komunii z dziećmi i całą rodziną.

Metody pracy

Aby dojść do prawdziwej duchowej jedności małżeńskiej, każde z małżeństw stopniowo stara się wprowadzić w swoje życie konkretne elementy wewnętrznej pracy duchowej, czyli tak zwane zobowiązania.

Są nimi:

  • spotkanie ze Słowem Bożym i modlitwa osobista (rozmyślanie);
  • modlitwa małżeńska i rodzinna;
  • dialog małżeński;
  • reguła życia;
  • pogłębienie wiedzy religijnej;
  • przeżycie rekolekcji (mogą w nich uczestniczyć razem z dziećmi);
  • systematyczne uczestnictwo w spotkaniach w kręgu (małej grupie), które odbywa się raz na miesiąc.

Małżeństwa pragnące pogłębienia swojego życia chrześcijańskiego wchodzą do kręgów. Krąg składa się z 4-7 małżeństw, z których jedno jest parą animatorską oraz kapłana doradcy duchowego.

W kręgach Domowego Kościoła może zaangażować się każde sakramentalne małżeństwo bez względu na wykształcenie czy pochodzenie.

Kręgi Domowego Kościoła w liczbie około 2500 istnieją w 38 diecezjach w Polsce i skupiają ok. 12.000 małżeństw.

Ruch w naszej parafii

W naszej parafii ruch ten obejmuje jeden krąg małżeństw. Opiekunem wspólnoty jest Ks. Proboszcz.

Zachęcamy wszystkie małżeństwa, które odczuwają pewien niedosyt, brak, a także te, które mają pragnienie czynienia czegoś więcej dla Boga, chcą bardziej kochać się wzajemnie. W kręgach znajdą na pewno pomoc poczują siłę wspólnoty.

Msze święte i nabożeństwa

Dni powszednie:

Poniedziałek – Sobota:
7.30, 18.00

Niedziela: 
7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00

więcej

Dzieci Utracone – Miniporadnik

Doradca Życia Rodzinnego